Lymfatický systém v letních měsících

Lymfatický systém v letních měsících

Problémy s otoky, špatným prokrvením, celulitidou či pocitem vnitřního tlaku zejména v končetinách trápí celou řadu osob. V létě bychom těmto obtížím a potažmo celému lymfatickému systému měli věnovat speciální péči.

Lymfatický systém je v našem těle propojený se systémem cévním. Na rozdíl od něj nemá pumpu ve formě srdce. Lymfa v lymfatických cestách je poháněna zejména smršťováním svalů, tedy pohybem.

Lymfatický systém reaguje nejenom na pohyb, ale i na stravu, nápoje, léky i psychiku. Pojďme to tedy prozkoumat blíže.

Strava a lymfatický systém

Strava v létě je vhodná syrovější a lehčí. Jezte potraviny pomáhající odvodnit jako jsou melouny, grepy, citrusy. Léto je jediné období, kdy vám lymfa odpustí ovoce, které ochlazuje, což jsou všechny citrusy. Zařazujeme 1-2 dny v týdnu kdy pijeme pouze zeleninové šťávy.

Jezte hodně teplé kaše z amarantu, slzovky, pohanky, jáhel, jedno zdali k snídani, obědu či večeři. Neomezeně, klidně každý den.

Co bychom měli vyloučit?

Zejména mléčné výrobky a přidaný cukr

Zmrzliny nahraďte ovocnými bez přidaného cukru

Nepijte kávu!

Omezte banány, lepek, pečivo a brambory

V létě chce tělo též odpočívat a netrávit těžká masa, těstoviny a omáčky

Lymfa chce lehkost a odpočinek tak jako my. Vhodné je též pít po celý den teplou či stolní vodu s plátky citronu či máty.

Nápoje a lymfatický systém

V letním období máme tendenci tělo ochlazovat a dopřávat mu od přehnané klimatizace v obchodech a kancelářích po chlazené nápoje plné ledu. Ani jeden extrém není přirozený našemu vnitřnímu prostředí.

Ženy, které trpí na otoky a zavodnění mají často chladné tkáně, studené končetiny a tím vnitřní chlad. Často si stěžují na studené nedokrvené končetiny. Proto jejich tělo potřebuje vnitřně, a to i v létě ohřívat.

Tak jako to dělají východní kultury, kteří i parných dnech stále popíjejí horký zelený či černý čaj a nikdy je neuvidíte pít ledový nápoj s ledem. Dlouhá tisíciletí ví, že je nevhodný.

Proto i v létě více pijte převážně teplou či vlažnou vodu nebo bylinné čaje. Vhodný je také čaj zelený, černý nebo rooibos.

Pohyb a lymfatický systém

Lymfu si zatěžujeme a zakyselujeme nadměrnou fyzickou zátěží, nadměrným sportováním. Pravdou ale je, že zde platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“ Nadměrnou zátěží svalů se totiž vylévá do tkání kyselina mléčná a močová. Tkáně a lymfa se okyselují, tuhnou a ochlazují, proto je dobré organismus stále vnitřně ohřívat, a to jak teplými tekutinami, tak stravou.

Kyselé prostředí je živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. To na sebe nabaluje tuky, vodu, hleny, odpady, toxiny, chemie a plísně ze stravy. Výsledkem je nejen celulitida, ale též otoky, obezita a odulost.

Jakýkoliv aerobní pohyb, fitness, posilování, běhání, rotoped, kolo, dlouhé túry či procházky nejsou v teplém létě vhodné. Platí zde pravidlo “dělat to, co mému tělu dělá dobře a po čem se cítí dobře”.

Vždy buďte sami k sobě upřímní a odpovězte si, zdali po sportu, který děláte se cítíte nejen psychicky ale i fyzicky dobře. Jste po procházce, cvičení krásně splasklé, štíhlejší, lehčí? Pokud ano, tak pak je to v pořádku. Pro lymfatický systém v létě je vhodné protahování, jóga, lehká chůze a zejména plavání. Slané moře je nejlepší odkyselující koupel a masáž mořskými vlnami udělá dobře každému.

I sladké vody naší zeměpisné šířky nám poskytnou skvělou koupel, a to zejména vody přírodní, které obsahují přirozenou rašelinu a slatinu. Někde jí je více, jinde méně, ale i tak nás přirozeně odkyselí a při plavání rozproudí lymfatický systém.

Víte, že...Tužebník jilmový ,nádherná bylina s bílým květenstvím podobným šeříku, umí odstranit soli z těla a z lymfatického systému, a tím působí skvěle mimo jiné proti obtěžující celulitidě?

 

 
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

 
 
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti Serafin
 
Najdete nás i na MALL.CZ